Mobile Calendar of Events
Return to Site | View Calendar | List Version

to   


Wednesday October 23, 2019
9:30 AM - 10:45 AM    Play & Learn w/ Miss Maureen (Wednesday) - Play and Learn (Wednesdays - Maureen)
 
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
3:00 PM - 5:00 PM    MHS FIELD HOCKEY
 
3:00 PM - 5:30 PM    MHS X-COUNTRY
 
3:30 PM - 5:00 PM    MONTROSE FIELD HOCKEY
 
3:45 PM - 4:45 PM    Digital Game Design (Gr. 3-8) - Digital Game Design
 
6:00 PM - 7:00 PM    Slow Flow Yoga - Slow Flow Yoga
 
Thursday October 24, 2019
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
3:00 PM - 5:00 PM    MHS FIELD HOCKEY
 
5:00 PM - 6:00 PM    FIELD HOCKEY YOUTH LEAGUE - Grade 7/8 Team
 
6:45 PM - 7:45 PM    Adult Hip Hop Dance Class - Adult Hip Hop Dance
 
7:00 PM - 11:00 PM    Table Tennis, Adult - OCTOBER Table Tennis
 
Friday October 25, 2019
9:15 AM - 10:15 AM    Body Sculpt - Body Sculpting (Fri)
 
12:45 PM - 1:30 PM    Ballet & Tap Dance - Ballet & Tap
 
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
2:45 PM - 3:45 PM    Drama Kids - Acting Academy
 
3:00 PM - 5:00 PM    MHS FIELD HOCKEY
 
3:45 PM - 4:45 PM    Drama Kids - Lower Primary (K-2)
 
4:00 PM - 5:30 PM    MONTROSE FIELD HOCKEY
 
4:45 PM - 5:45 PM    Drama Kids - Upper Primary (Gr. 3-6)
 
5:00 PM - 6:30 PM    TOTAL SOCCER FC
 
5:30 PM - 7:00 PM    Foster Medfield Lacrosse
 
5:30 PM - 8:00 PM    Kidz Night Out - October - Hotel Transylvania 2
 
Saturday October 26, 2019
8:00 AM - 8:40 AM    Micro Soccer League (Saturday AM) - Micro Soccer League Ages 3+ - CALL/EMAIL FOR REGISTRATION
 
9:00 AM - 10:00 AM    Pre-K Soccer League - Pre-K Soccer - CALL/EMAIL FOR REGISTRATION
 
9:00 AM - 10:00 AM    T'ai Chi - T'ai Chi
 
10:30 AM - 11:30 AM    Kinder Soccer League - Kinder Soccer - CALL/EMAIL FOR REGISTRATION!
 
10:45 AM - 11:45 AM    Flag Football League - Flag Football, 2nd-3rd Grade - CALL/EMAIL FOR REGISTRATION
 
12:00 PM - 1:00 PM    Flag Football League - Flag Football, K-1st Grade - CALL/EMAIL FOR REGISTRATION
 
1:00 PM - 2:00 PM    FIELD HOCKEY YOUTH LEAGUE - Grade 3/4 Team
 
2:30 PM - 3:30 PM    FIELD HOCKEY YOUTH LEAGUE - Grade 5/6 Team
 
4:00 PM - 5:00 PM    FIELD HOCKEY YOUTH LEAGUE - Grade 7/8 Team
 
Monday October 28, 2019
9:15 AM - 10:15 AM    Body Sculpt - Body Sculpting (Mon)
 
10:30 AM - 11:15 AM    Munchkin Multi-Sport - Munchkin Multi-Sport (Mon)
 
1:00 PM - 2:00 PM    Messy Fingers Art Class w/ Ana - Messy Fingers Art Class
 
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
3:00 PM - 5:00 PM    MHS FIELD HOCKEY
 
3:00 PM - 5:30 PM    MHS X-COUNTRY
 
3:45 PM - 4:45 PM    Cupcake Creations! - Cupcake Creations - CALL FOR REGISTRATION
 
6:30 PM - 7:30 PM    Zumba - Zumba
 
Tuesday October 29, 2019
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
3:00 PM - 5:00 PM    MHS FIELD HOCKEY
 
3:00 PM - 5:30 PM    MHS X-COUNTRY
 
4:00 PM - 4:45 PM    Karate - Karate
 
4:00 PM - 5:00 PM    FIELD HOCKEY YOUTH LEAGUE - Grade 3/4 Team
 
5:00 PM - 6:00 PM    FIELD HOCKEY YOUTH LEAGUE - Grade 5/6 Team
 
5:30 PM - 7:00 PM    Foster Medfield Lacrosse
 
7:00 PM - 8:00 PM    Step Aerobics - Step Aerobics (Tue)
 
Wednesday October 30, 2019
9:30 AM - 10:45 AM    Play & Learn w/ Miss Maureen (Wednesday) - Play and Learn (Wednesdays - Maureen)
 
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
3:00 PM - 5:00 PM    MHS FIELD HOCKEY
 
3:00 PM - 5:30 PM    MHS X-COUNTRY
 
3:45 PM - 4:45 PM    Digital Game Design (Gr. 3-8) - Digital Game Design
 
6:00 PM - 7:00 PM    Slow Flow Yoga - Slow Flow Yoga
 
Thursday October 31, 2019
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
3:00 PM - 5:00 PM    MHS FIELD HOCKEY
 
5:00 PM - 6:00 PM    FIELD HOCKEY YOUTH LEAGUE - Grade 7/8 Team
 
7:00 PM - 11:00 PM    Table Tennis, Adult - OCTOBER Table Tennis
 
Friday November 1, 2019
9:15 AM - 10:15 AM    Body Sculpt - Body Sculpting (Fri)
 
10:30 AM - 11:15 AM    Munchkin Multi-Sport - Munchkin Multi-Sport (Fri)
 
12:45 PM - 1:30 PM    Ballet & Tap Dance - Ballet & Tap
 
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
2:45 PM - 3:45 PM    Drama Kids - Acting Academy
 
3:00 PM - 5:00 PM    MHS FIELD HOCKEY
 
3:45 PM - 4:45 PM    Drama Kids - Lower Primary (K-2)
 
4:45 PM - 5:45 PM    Drama Kids - Upper Primary (Gr. 3-6)
 
5:00 PM - 6:30 PM    TOTAL SOCCER FC
 
5:30 PM - 7:00 PM    Foster Medfield Lacrosse
 
Saturday November 2, 2019
9:00 AM - 10:00 AM    T'ai Chi - T'ai Chi
 
10:45 AM - 11:45 AM    Flag Football League - Flag Football, 2nd-3rd Grade - CALL/EMAIL FOR REGISTRATION
 
12:00 PM - 1:00 PM    Flag Football League - Flag Football, K-1st Grade - CALL/EMAIL FOR REGISTRATION
 
1:00 PM - 2:00 PM    FIELD HOCKEY YOUTH LEAGUE - Grade 3/4 Team
 
2:30 PM - 3:30 PM    FIELD HOCKEY YOUTH LEAGUE - Grade 5/6 Team
 
4:00 PM - 5:00 PM    FIELD HOCKEY YOUTH LEAGUE - Grade 7/8 Team
 
Sunday November 3, 2019
2:00 PM - 6:00 PM    GS TROOP 74900 MEETING
 
Monday November 4, 2019
9:15 AM - 10:15 AM    Body Sculpt - Body Sculpting (Mon)
 
10:30 AM - 11:15 AM    Munchkin Multi-Sport - Munchkin Multi-Sport (Mon)
 
1:00 PM - 2:00 PM    Messy Fingers Art Class w/ Ana - Messy Fingers Art Class
 
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
3:00 PM - 5:00 PM    MHS FIELD HOCKEY
 
3:45 PM - 4:45 PM    Cupcake Creations! - Cupcake Creations - CALL FOR REGISTRATION
 
6:30 PM - 7:30 PM    Zumba - Zumba
 
Tuesday November 5, 2019
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
3:00 PM - 5:00 PM    MHS FIELD HOCKEY
 
4:00 PM - 4:45 PM    Karate - Karate
 
7:00 PM - 8:00 PM    Step Aerobics - Step Aerobics (Tue)
 
Wednesday November 6, 2019
9:30 AM - 10:45 AM    Play & Learn w/ Miss Maureen (Wednesday) - Play and Learn (Wednesdays - Maureen)
 
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
3:00 PM - 5:00 PM    MHS FIELD HOCKEY
 
4:00 PM - 4:45 PM    Basketball Class (Pre-K and Kindergarten) - Basketball Class
 
6:00 PM - 7:00 PM    Slow Flow Yoga - Slow Flow Yoga
 
6:00 PM - 8:00 PM    MAP STAFF MEETING
 
Thursday November 7, 2019
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
3:00 PM - 5:00 PM    MHS FIELD HOCKEY
 
6:45 PM - 7:45 PM    Adult Hip Hop Dance Class - Adult Hip Hop Dance
 
7:00 PM - 11:00 PM    Table Tennis, Adult - NOVEMBER Table Tennis
 
Friday November 8, 2019
9:15 AM - 10:15 AM    Body Sculpt - Body Sculpting (Fri)
 
10:30 AM - 11:15 AM    Munchkin Multi-Sport - Munchkin Multi-Sport (Fri)
 
11:30 AM - 6:00 PM    MAP
 
11:30 AM - 6:00 PM    MAP
 
12:45 PM - 1:30 PM    Ballet & Tap Dance - Ballet & Tap
 
2:45 PM - 3:45 PM    Drama Kids - Acting Academy
 
3:00 PM - 5:00 PM    MHS FIELD HOCKEY
 
3:45 PM - 4:45 PM    Drama Kids - Lower Primary (K-2)
 
4:45 PM - 5:45 PM    Drama Kids - Upper Primary (Gr. 3-6)
 
5:00 PM - 6:30 PM    TOTAL SOCCER FC
 
Saturday November 9, 2019
9:00 AM - 10:00 AM    T'ai Chi - T'ai Chi
 
Tuesday November 12, 2019
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
4:00 PM - 4:45 PM    Karate - Karate
 
7:00 PM - 8:00 PM    Step Aerobics - Step Aerobics (Tue)
 
Wednesday November 13, 2019
9:30 AM - 10:45 AM    Play & Learn w/ Miss Maureen (Wednesday) - Play and Learn (Wednesdays - Maureen)
 
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
4:00 PM - 4:45 PM    Basketball Class (Pre-K and Kindergarten) - Basketball Class
 
6:00 PM - 7:00 PM    Slow Flow Yoga - Slow Flow Yoga
 
Thursday November 14, 2019
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
6:45 PM - 7:45 PM    Adult Hip Hop Dance Class - Adult Hip Hop Dance
 
7:00 PM - 11:00 PM    Table Tennis, Adult - NOVEMBER Table Tennis
 
Friday November 15, 2019
9:15 AM - 10:15 AM    Body Sculpt - Body Sculpting (Fri)
 
10:30 AM - 11:15 AM    Munchkin Multi-Sport - Munchkin Multi-Sport (Fri)
 
12:45 PM - 1:30 PM    Ballet & Tap Dance - Ballet & Tap
 
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
2:45 PM - 3:45 PM    Drama Kids - Acting Academy
 
3:45 PM - 4:45 PM    Drama Kids - Lower Primary (K-2)
 
4:45 PM - 5:45 PM    Drama Kids - Upper Primary (Gr. 3-6)
 
5:30 PM - 8:00 PM    Kidz Night Out - November - Dr. Suess's The Grinch
 
Saturday November 16, 2019
9:00 AM - 10:00 AM    T'ai Chi - T'ai Chi
 
Sunday November 17, 2019
9:00 AM - 12:00 PM    Cub Scout Rocket Day
 
Monday November 18, 2019
9:15 AM - 10:15 AM    Body Sculpt - Body Sculpting (Mon)
 
10:30 AM - 11:15 AM    Munchkin Multi-Sport - Munchkin Multi-Sport (Mon)
 
1:00 PM - 2:00 PM    Messy Fingers Art Class w/ Ana - Messy Fingers Art Class - Elves' Workshop!
 
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
3:45 PM - 4:45 PM    Holiday Gifts - Holiday Gifts
 
6:30 PM - 7:30 PM    Zumba - Zumba
 
Tuesday November 19, 2019
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
4:00 PM - 4:45 PM    Karate - Karate
 
7:00 PM - 8:00 PM    Step Aerobics - Step Aerobics (Tue)
 
Wednesday November 20, 2019
9:30 AM - 10:45 AM    Play & Learn w/ Miss Maureen (Wednesday) - Play and Learn (Wednesdays - Maureen)
 
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
4:00 PM - 4:45 PM    Basketball Class (Pre-K and Kindergarten) - Basketball Class
 
6:00 PM - 7:00 PM    Slow Flow Yoga - Slow Flow Yoga
 
7:30 PM - 9:30 PM    Youth Basketball Meeting
 
Thursday November 21, 2019
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
6:45 PM - 7:45 PM    Adult Hip Hop Dance Class - Adult Hip Hop Dance
 
7:00 PM - 11:00 PM    Table Tennis, Adult - NOVEMBER Table Tennis
 
Friday November 22, 2019
9:15 AM - 10:15 AM    Body Sculpt - Body Sculpting (Fri)
 
10:30 AM - 11:15 AM    Munchkin Multi-Sport - Munchkin Multi-Sport (Fri)
 
12:45 PM - 1:30 PM    Ballet & Tap Dance - Ballet & Tap
 
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
2:30 PM - 6:00 PM    MAP
 
Saturday November 23, 2019
9:00 AM - 10:00 AM    T'ai Chi - T'ai Chi